okná

Ako sa vyrábajú plastové okná

Stroj na výrobu okien

Výroba plastových okien je náročný proces. Kvalitné okná určite nevyrobíte „na kolene“. Nie sú to okienka do kôlne, ktoré zmajstruje šikovnejší domáci kutil. Plastové okná musia slúžiť dlhodobo, spoľahlivo a mali by aj dobre vyzerať. Musia spĺňať viaceré slovenské a európske normy. Mali by sa, teda vyrábať kvalitne.

Normatívne

Výroba plastových okien a dverí je v našej republike a Európskej únii viazaná viacerými normami. Narátali sme ich takmer 50. Kľúčové sú tieto:

  • STN EN 12519 rieši terminológiu okien a dverí
  • STN EN 14351-1 určuje najmä funkčné charakteristiky
  • STN 70 1621 sa venuje izolačným sklám
  • STN 73 0540 definuje tepelnotechnické vlastnosti a funkčné požiadavky
  • STN EN 12608-1 klasifikuje profily z nemäkčeného PVC
  • STN 73 3134 rieši hlavne styk okenných konštrukcií a obvodového plášťa budovy.

Ďalších viac než 40 súvisiacich noriem zahŕňa všetko, čo s výrobou plastových okien súvisí. Vrátane kovaní, izolačných skiel, akustických a ďalších vlastností a požiadaviek. Kritériá kvality plastových okien a dverí sú teda presne definované a vymedzené.

Vedeli ste, že trh s plastovými oknami na Slovensku mal pred dvoma rokmi „výtlak“ okolo 160 miliónov €

Toto solídne číslo až do korona krízy rástlo približne o 3 %. Plastové okná jednoznačne vedú aj v predajnosti, 65 % predaných okien je plastových, približne 20 % hliníkových a zbytok sú drevené.

Je dôležité, kto plastové okná vyrába?

Ak ich kupujete na Slovensku, prakticky ani nie. Pretože máte istotu, že okná budú spĺňať normy a budú plniť svoj účel. Je to podobné ako s autami. Ak potrebujete dlhodobo funkčné vozidlo, určite ho nájdete. Keď sa chcete voziť vo vyššej strednej triede, vyberiete si tiež. Ak musíte mať a máte na značkový športiak, nech sa páči.   

Náš tip: Pri výbere plastových okien sa zamerajte na čo najlepší pomer ceny a kvality. Okná od renomovaného výrobcu môžu byť lacnejšie ako od malej dvojchlapovej firmy zo susednej dediny. V žiadnom prípade nekupujte najlacnejšie okná s neznámym pôvodom. Dajte si ich vyrobiť na mieru.  

Plastové okná zo Slovenska

V Európe aj vo svete sa bežne používajú plastové okná vyrobené u nás. Je to podobné – samozrejme v menšom rozsahu – ako s „našimi“ automobilkami. Na Slovensku má výrobné závody na plastové okná zopár európskych koncernov. Môže za to aj nábytkárska tradícia a ďalšie faktory, týkajúce sa najmä ceny práce.

Symbolom výroby plastových okien na Slovensku je Slovaktual so sídlom v Pravenci. Pôvodne slovenská firma s 30-ročnou tradíciou je od roku 2008 súčasťou švajčiarskej skupiny AFG. Medzinárodne certifikovaný výrobca okien a dverí má dnes okolo 600 zamestnancov a dodáva okná a dvere nielen do Európskej únie. Slovaktual dodnes svoje okná aj montuje. Veď v roku 1990 začínal ako montážna firma.

Máme ale aj ďalších, slovenských tradičných hráčov na trhu. Renomovaný výrobca plastových okien Incon z Prievidze začal už v roku 1992. Prešovská Hesta funguje od roku 1993, rovnako aj HM Windows Nitra.

Ak zadáte do Googla správne kľúčové slová, dostanete solídnych pár miliónov výsledkov. Nie sú to samozrejme všetko výrobcovia okien. Presná štatistika neexistuje, ale plastové okná na Slovensku vyrábajú desiatky výrobcov. Okrem tradičných napríklad aj autorizovaní výrobcovia, ktorí skladajú, kompletizujú okná a dvere veľkých producentov. 

výroba plastových okien
Pexels.com

Výber okna je prvý krok

Ak si vyberiete kvalitné okná od dôveryhodného výrobcu, čakajú vás ďalšie kľúčové kroky. Profesionálna montáž, ktorá zaručí správnu funkčnosť. Aj najkvalitnejšie okno, ktoré nie je namontované správne, nebude správne fungovať. A aby ste mohli vaše okná dlhodobo bezproblémovo využívať, treba sa o ne starať. Určite si to zaslúžia, pretože budú dlhé roky súčasťou vášho pohodlného domova. 

Titulný obrázok: shuttestock.com