nastavenie okien

Ako správne nastaviť plastové okná?

dážd stekajúci po okne

Ak chcete, aby vám okná dlho a dobre slúžili, okrem umývania ich bude potrebné aj nastaviť. Nastavenie okien zvládnete po krátkom zaškolení aj sami, ale omnoho praktickejšie bude, ak sa spoľahnete na odborníka.

Okná sadnú za pol roka

Novo osadené okná dokonalo tesnia aj fungujú. Ako všetky stavebné činnosti, aj osadenie okien je proces, ktorý nekončí po odchode majstrov. Tmely budú schnúť, malta začne tuhnúť a okno môže jemne meniť svoju pozíciu. Ľudovo povedané, bude sadať. Takéto sadanie trvá približne pol roka. To je čas, po ktorom je vhodné okno odborne skontrolovať a správne nastaviť.

Netreba žiadne stavebné zásahy

Pri sadaní okien nehrozí, že príde k posunu niekoľkých centimetrov. Hovoríme o milimetrových rozdieloch, no aj tie je potrebné vykompenzovať. Na tieto posuny sú však okná a ich kovania pripravené. Nastavenie možné realizovať aj bez akýchkoľvek stavebných úprav. Toto nastavenie by ste nemali podceniť, inak hrozí závažné poškodenie. 

Ak patríte k zručnejším ľuďom, spýtajte sa na nastavenie okien priamo majstrov. Ukážu vám body, ktoré je možné pritiahnuť, povoliť, nastaviť, naolejovať. Ak si na to netrúfate sami, poznačte si do kalendára polročný termín na kontrolu. Väčšina spoľahlivých firiem dodatočné nastavenie po sadnutí okna spraví zdarma.

Nastavenie okien nie je zložité

Aby okná fungovali správne, je vhodné venovať sa im priebežne, nielen raz za pol roka. Na to nebudete potrebovať ani komplikovaný výstroj. Postačí vám:

  • olejnička
  • skrutkovač
  • imbusový kľúč 
svetlá miestnosť s veľkými oknami
Zdroj: Pixabay

Najprv sa pozrite na pánty

Ako prvé sa po sadaní okna začína prejavovať zadrhávanie. V takomto prípade je nutné preklepnúť pánty. Spodný môžete povoliť alebo dotiahnuť. Nájdete na ňom skrutku, ktorou okno v milimetrových vzdialenostiach posuniete nahor a nadol. Bez správneho nastavenia sa môže zničiť kovanie, pánty alebo celý rám. Kvalitné nastavenie pritom zaberie len pár minút.

TIP: Okno, to sú aj tesnenia. Proti starnutiu a pre zlepšenie pružnosti ich natrite aspoň raz ročne silikónovým olejom alebo glycerínom.

Ak začne prefukovať, na vine je zlý prítlak 

Ani špičkové viackomorové okno vám nebude nič platné, ak bude okolo neho fúkať. V takomto prípade je často uvoľnené stredové upínacie kovanie. Jeho nastavením upravíte prítlak samotného okna, čím sa zlepší izolácia a eliminuje prefukovanie.

nastavenie okien
Zdroj: Pixabay

Pozor na kovania

Vyberajte si kvalitné oceľové kovania, pretože tie ostatné môžu časom začať korodovať. Výsledkom je prakticky zničené celé okno. Nastavenie súvisí aj s pravidelnou údržbou kovania, olejovaním a čistotou. Ak niečo na plastovom okne ide ťažko, riešte tento problém skôr, ako sa okno alebo dvere zničia. 

Vedeli ste, že pohyblivé miesta kovania netreba nijako špeciálne mazať? Stačí použiť nevysychavý olej na šijacie stroje.

Nastavenie okien realizujte priebežne pri umývaní

Základné nastavenie okien a dverí je vhodné spraviť aj pri umývaní. Pri čistení skiel a rámov skontrolujte voľné skrutky a uvoľnené kovanie. Prípadne sa pozrite na miesta, kde okno zadrháva. Správnym nastavením zvýšite jeho životnosť.Aj pri oknách platí to, čo pri všetkom. Ak nevenujete pozornosť prevencii, môžu sa časom prejaviť závažnejšie, neopraviteľné chyby. Základnú údržbu je vhodné realizovať pri každom umývaní. Tiež venujte pozornosť nastaveniu okien na zimný a letný režim. Vďaka tomu si v optimalizácii udržíte aj domácu klímu.