nastavenie okien

Nastavenie okien na leto a zimu

ľad na okne

Ak by sme sa opýtali prastarého otca, ako na leto a na zimu nastaviť okná na dreveničke, odpovedal by: „Nuž v lete otvoriť a v zime zavrieť, šuhaji…“ V dnešných časoch, keď už ani pranostiky nefungujú tak, ako kedysi, je to mierne inak. Princíp je ale podobný, aký nám ponúka múdrosť našich predkov. Nastavenie plastových okien na zimný a letný režim nie je veda, ale má svoje pravidlá. Určuje ich počasie, ale aj samotné okná.   

Prečo treba okná nastavovať?

Principiálne preto, že dnešné moderné okná to umožňujú. Okrem toho plastové okná zimný a letný režim potrebujú. Pretože ak fungujú správne a tesnia ako majú, v zime by mali tesniť inak než v lete. Dôležité sú teda okrem prírodných faktorov aj tie fyzikálne. Dôležité pre okná a ich životnosť. Pre nás sú zas kľúčové pocitové faktory súvisiace s komfortom.

Vedeli ste, že bežné okno je počas svojho života viac zavreté ako otvorené? Na tento fakt treba myslieť, aby okná plnili svoj účel a funkciu čo najdlhšie bez zbytočných problémov. Platí to aj pre nastavovanie sezónnych režimov.

Tesnenia sú dôležité

Každé kvalitné plastové okno tesní takmer dokonale. Ak je teda správne a presne vyrobené a nastavené. A ak nezanedbávame údržbu a starostlivosť o kovanie. Keďže je viac zatvorené ako otvorené, jeho tesnenia trpia. Dlhodobo sú vystavené tlaku krídla na rám. Tento nápor môže spôsobiť tlakové deformácie tesnení. Aj preto existuje letný a zimný režim nastavenia.   

Náš tip: Nenašli ste návod na používanie a údržbu vašich plastových okien? Nevadí. Ak si netrúfate nastaviť zimný či letný režim, nezúfajte. Profesionáli, ktorí vám okná inštalovali, vám určite poradia, ako na to.

Letné nastavenie

 • je to uvoľnenie prítlaku krídla na rám povolením kovania
 • pomáha cirkulácii vzduchu v obytných priestoroch
 • zvyšuje komfort bývania v horúcich dňoch
 • šetrí tesnenia okien
 • plastové okná sú od výroby vždy nastavené na letný režim
 • pri letnom nastavení kľučkou hýbete ľahšie.
Pohľad na drevené okno v zime
Pexels.com

Ako nastaviť plastové okná na zimný režim

 • zvýšením prítlaku krídla na rám dotiahnutím kovania
 • tepelno-izolačná funkcia okna sa znásobí
 • teplo uniká von minimálne
 • chlad z vonku nepreniká dnu
 • kľučkou okna hýbete ťažšie
 • ak je okno nastavené správne, nemalo by sa zarosiť.

Sú všetky okná sezónne nastaviteľné?

Určite nie, podstata je v kovaní. Všeobecne platí, že kvalitné kovania sa dajú nastaviť do letného či zimného režimu. Sú aj výrobcovia, ktorých okná nedokážete nastaviť. V zime aj v lete fungujú rovnako. Je to niečo podobné ako univerzálne, celoročné pneumatiky. Fungujú, ale nie je to celkom ono.    

Kedy treba okná nastaviť?

Letný režim našich okien určite nezačína v prvý letný deň. Rovnako zimný režim nenastavujeme pár dní pred Štedrým dňom. Letný či zimný slnovrat nemajú s nastavením okien nič spoločné. Všeobecne, ale s iným dátumom v Šamoríne a v Oravskej Lesnej: koniec vykurovacej sezóny je termín na nastavenie letného režimu. A keď začneme kúriť, nastavíme okná na zimný režim.   

Ako nastaviť plastové okná
Pexels.com

Sezónne nastavenia potrebujeme aj my, aj okná

Keďže sa u nás napriek globálnym klimatickým zmenám stále striedajú ročné obdobia, treba im prispôsobiť aj nastavenie okien. Aj my, ktorí okná používame, aj okná samotné, potrebujú zimný a letný režim. Nastavujme preto naše okná tak, ako treba. A za to, že sa o ne sezónne postaráme, sa nám odvďačia dlhodobým zabezpečovaním komfortu nášho bývania.

Titulná foto: pexels.com