okná

Antracitová farba okien. Áno či nie?

Otvorené dvere na terasu s výhľadom na vodu

Dnes to už nie je tak, ako kedysi: keď plastové okná, tak biele… V zrekonštruovaných drevených stavbách alebo na fasádach nových domov svietili doďaleka. Biele plastové okná ako maják na Rodose. Dnes je výber farieb plastových okien široký. Ak chcete antracitové okná, môžete ich mať. Nie drevené, natreté antracitovou farbou, ani hliníkové s antracitovou povrchovou úpravou. Aj vaše plastové okná môžu byť vo farbe antracitu.

Akú farbu môžu mať plastové okná?  

Výrobcovia ponúkajú širokú škálu farieb a dekorov. Materiál rámov a krídel okien je vždy biely, hnedý či sivý. Farby a dekory viditeľných častí okien variujú výrobcovia laminovacími fóliami. Tie okno okrem estetickej funkcie aj chránia z vonkajšej strany pred poveternostnými vplyvmi. Predlžujú tak životnosť a zvyšujú odolnosť. 

Okná tak môžete mať zladené nielen s fasádou vášho domu, ale aj s dverami či garážovou bránou. K dispozícii je široké spektrum nielen farieb, ale aj štruktúr a dekorov, napríklad rôznych drevín či kovov. U nás si môžete vybrať kvalitné plastové okná Hesta až v 38-ich dekoračných vzoroch. K najžiadanejším patria plastové okná antracit. 

Okná na mieru

Tak, ako by každé okno malo byť vyrobené na mieru, majiteľovi by mal “sedieť” aj dizajn okien. Proti gustu žiadny dišputát, ak chcete na hypermoderný pasívny dom okno v dekore hliníka, nech sa páči. Ak máte zrubovú dubovú haciendu, určite nájdete ten správny dubový dekor, podobný farebne aj štruktúrou. 

Dnešné dekory plastových okien naozaj uspokoja každého, aj náročného staviteľa. Ak potrebujete drevený dekor verne napodobňujúci obklad vašej chalupy, môžete ho mať. Matný, lesklý, kovový či metalicky štruktúrovaný povrch? Samozrejme, viete si vybrať farbu, dekor, povrch vašich plastových okien, ktoré vám budú najviac sedieť.   

Náš tip: Ak si neviete poradiť s výberom dekoru plastových okien, predebatujte to s dizajnérom. Ak sa vám „bije“ fasáda s interiérom, máme riešenie. Na mieru sa dajú vyrobiť aj okná, ktoré majú iný vonkajší dekor ako interiérový. 

Antracitová farba

Antracitová farba je tmavší odtieň sivej. V oficiálnom vzorkovníku odtieňov farieb RAL je to jeden z 1625 dizajnových odtieňov, s číslom 7016. Antracitová sivá je jedným zo 46-ich odtieňov sivej RAL vzorkovníka. Pôvodne nemecký štandard odtieňov farieb RAL je európskym štandardom. 

Staré otvorené okná s rozbitým sklom
Pexels.com

Prečo antracit „letí“

Trendovosť, popularita alebo možno módnosť antracitovej farby nie je náhodná. Ružové okná sa neuchytili, antracitové sú žiadané. Dôvodom je to, že RAL 7016 je základnou farbou hliníkových okien a dverí. Na moderných administratívnych budovách ste také určite videli. Nuž a okrem toho má decentná antracitová sivá zásadnú estetickú výhodu.

Oproti klasickej „plastovej bielej“ je neutrálna, všestranne použiteľná, dobre ladiaca. Takmer dokonalá farba, ktorá sa hodí k rôznym stavebným materiálom a farbám. Okrem toho dokáže ladiť aj s oknami a dverami iných farieb. Preto sa antracit uchytil aj ako dekor nielen hliníkových, ale aj plastových okien

Existujú štyri základné antracitové povrchové úpravy hliníka: 

  • lesklý
  • pololesklý
  • matný
  • štruktúrovaný.

Od nich sú odvodené aj antracitové dekory plastových okien: 

  • hladký 
  • vrúbkovaný.

Vedeli ste, že antracit je druh čierneho uhlia so silným, takmer kovovým leskom a vysokou výhrevnosťou? Napriek tomu, že antracit je čierne uhlie, je z jeho názvu odvodený názov odtieňa sivej farby.  

Antracitová či iná

Farba okien, aj tých vašich plastových, môže dnes byť naozaj rôzna. Nielen farba, ale celkový dekor, vrátane verných napodobenín drevených či kovových povrchov. Dekory môžu byť aj zrnité alebo inak štruktúrované. Plastové okná farby antracit patria dnes k obľúbeným najmä pre ich vzhľadovú kompatibilnosť s rôznymi materiálmi. Neutrálne antracitové okná sa hodia takmer k čomukoľvek.  

Titulná foto: pexels.com