okná

Čo by ste mali vedieť o kovaní na plastové okná

Tam, kde bývate, máte určite niečím vyplnené stavebné otvory. Oknami či dverami,  drevenými, plastovými, hliníkovými, pancierovými… Nuž a to, čo na okná a dvere kedysi vyrábali kováči, sa volá kovanie. Všetko, čo slúži na otváranie, zatváranie, sklápanie, vyklápanie, odchyľovanie. Všetko „pohyblivé železo“ na oknách a dverách. A práve kovanie na plastové okná je témou nášho dnešného článku.

Nie je kovanie ako kovanie

Nekvalitné, väčšinou lacné okno má zrejme aj nekvalitné kovanie. Aj tu platí: nie sme tak bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci. Neoplatí sa to. Ak kúpite okná s nekvalitným kovaním, budete mať viac starostí ako úžitku. Skôr či neskôr ich budete musieť vymeniť za kvalitné.

NÁŠ TIP: Nestrácajte čas, energiu, nervy a peniaze kúpou lacných okien či dverí. Aby ste boli dlhodobo spokojní, hľadajte odborníkov so skúsenosťami. Tí vám určite poradia a aj namontujú kvalitné, osvedčené, dlhodobo funkčné okná a dvere.  

Prečo je kovanie dôležité?

  • zabezpečuje pohyblivú funkčnosť okien a dverí
  • správna funkčnosť kovania predlžuje životnosť okna či dverí
  • zanedbaná údržba kovania spôsobuje problémy s funkčnosťou
  • nesprávna funkčnosť kovania poškodzuje okná či dvere.
kovanie na plastové okná

Aká údržba?

Bezúdržbové plastové okná sú nezmysel. Kto vám také ponúka je buď podvodník, alebo kúzelník. Kvalitné plastové okná sú po profesionálnej montáži údržbovo nenáročné. Majú však nároky na starostlivosť, ktorá im robí dobre. Všetky pohyblivé časti aj uzatváracie miesta kovania je potrebné mazať.

Starostlivosť o plastové okná by mala byť preventívna údržba a nie akútne riešenie porúch. Prevencia eliminuje vznik porúch, poškodení a nekvalitnej funkčnosti či nefunkčnosti. O preventívnej údržbe vrátane kovaní vás poučí aj profík, ktorý vám okná inštaluje. Prevenciou predídete opravám či výmenám častí alebo celých okien.

Kto maže…

Kovanie na plastové okná je z kovu. Jeho súčasti sa pri pohyboch okna pravidelne otierajú. Na styčných plochách kovania musí byť mazivo. Nestačí to, ktoré je tam „od výroby“. Nevyhnutné je pravidelné preventívne premazanie minimálne raz za rok. Nemažte ale hocičím. Poraďte sa, ktoré mazivo je vhodné pre vaše okenné kovanie.

kovanie na plastové okná

Pritiahnuť či povoliť?

Aby ste sa vyhli narážaniu kovania či krídla okna o rám a iným „polohovým“ defektom, treba kovanie raz za čas nastaviť. Polohovo, výškovo, ale aj prítlakovo. Aby bol pohyb okna plynulý, bez nárazov, nadmerných trení a s nimi súvisiacich zvukov. Kovania sú jednoducho nastaviteľné, mal by vám to predviesť váš montér okien.    

VEDELI STE, ŽE…
… existuje letný a zimný level nastavenia kovania? Každé okno je väčšiu časť roka v zatvorenej polohe. To znamená dlhodobý nápor na tesnenie okna, stlačené medzi krídlom a rámom. V teplejších mesiacoch kľudne povoľte prítlak kovania. V zime naopak pritiahnite a vyhnete sa zbytočným tlakovým deformitám tesnenia.  

A čo dvere?

Pre kovanie na plastové dvere platí prakticky to isté ako pre okenné kovanie. Každé kvalitné plastové okná a dvere majú nielen návod na použitie, ale aj na údržbu. V nich sú dôležité pokyny, ktoré zabezpečia dlhodobú bezproblémovú funkčnosť.

Kovanie na plastové okná si zaslúži starostlivosť

Kvalitné plastové okná či dvere musia mať kvalitné kovanie. Tento zásadne dôležitý prvok funkčnosti okien a dverí potrebuje pravidelnú údržbu. Klasické, nielen strojárske heslo: „Kto maže, ten ide“ platí aj pre pohyblivé diely okien a dverí, pre kovanie. Pre ľahkú a bezproblémovú funkčnosť treba kovania na plastové okná či dvere pravidelne premazávať.

Foto: unsplash.com