žalúzie

Ako vyčistiť žalúzie

Jedáleň s oknami a žalúziami

Žalúzie sú geniálny vynález, len to čistenie je nedomyslené a „za trest“, všakže? Ani najsterilnejšie prostredie nie je bez prachu, ktorý sa časom na žalúziách musí usadiť. Poradíme, ako žalúzie čistiť efektne, efektívne a bez zbytočných strát funkčnosti, estetickosti, času a nervov. Prečítajte si ako vyčistiť žalúzie, aby boli ako nové.

Aké žalúzie poznáme?

Pôvodné žalúzie patentované vo Francúzsku boli drevené. Dnes môžeme žalúzie rozdeliť podľa umiestnenia, polohy lamiel a aj materiálu na:

  • interiérové
  • exteriérové
  • horizontálne
  • vertikálne.

Horizontálne sú najmä hliníkové, plastové, drevené či textilné. Základným materiálom vertikálnych žalúzií je textil.

Mnohí si pamätáme na medzisklené žalúzie v „dvojitých“ drevených oknách, ktoré nebolo treba čistiť. Medzi sklá sa nečistoty nemali ako dostať. Bežné plastové okná nemajú vnútorné žalúzie, ale existujú aj také. Pripravte sa na to, že je to skôr raritné technické riešenie a čisteniu žalúzií sa zrejme nevyhnete.

Vedeli ste, že názov „žalúzie“ má pôvod vo francúzskom výraze pre žiarlivosť? 

Vo Francúzsku ich začali používať okrem tienenia najmä preto, aby nepovolaní uličníci nevideli, čo za oknami skrývajú žiarliví manželia. Z Francúzska sa žalúzie rozšírili do sveta, vo veľkom ich v polovici 19. storočia začali vyrábať v Nemecku.

Staré okno s drevenými žalúziami
Pexels.com

Spôsoby čistenia žalúzií

Osvedčené sú dva základné: namokro a nasucho. Samozrejme, s dôrazom na vlastnosti materiálu lamiel. Oba spôsoby sa dajú kombinovať, dlhodobo nečistené žalúzie určite nestačí len povysávať alebo utrieť prachovkou. Radikálny spôsob môžeme nazvať „kúpeľňový“. S použitím vody, saponátu a špongie.

Najprv nasucho

Ak chcete vyčistiť akékoľvek žalúzie, začnite nasucho. Povysávajte ich – kefovým násadcom na čalúnený nábytok, s čo najnižším sacím výkonom. Alebo poutierajte prach suchou utierkou, ideálne antistatickou. Vyhnite sa „rozprašovacím nástrojom“, ktoré prach víria: metličky alebo prachovky so strapcami či perím. Postupujte vždy zhora nadol, zľava doprava.

Ponožková metóda

Na čistenie žalúzií netreba kupovať špeciálne rukavice – áno, vyrábajú sa aj také… Postačí staršia športová ponožka, ktorá nemá pár, ideálne biela. Športová, pretože by mala byť z prírodného materiálu. Obráťte ju naruby, natiahnite na ruku a môžete sa pustiť do čistenia. Pri horizontálnych žalúziách zľava doprava, pri vertikálnych zhora nadol.

Umývanie namokro

Ako umyť žalúzie po odstránení nečistôt nasucho? Jednoducho, ale tento spôsob aplikujte len na materiály, ktoré vodu znesú. V kýbli zarobte čistiaci roztok z vody a pár kvapiek saponátu, namočte a vyžmýkajte utierku. Žalúzie nastavte takmer naplocho s miernym náklonom, neoblievajte ich, len utrite vlhkou utierkou. Pravidelne žmýkajte.

ako vyčistiť žalúzie
Pexels.com

Kúpeľňová metóda

Ak ste svoje žalúzie zanedbávali dlhodobo a potrebujete radikálne riešenie, máme dve: vymeňte ich. Alebo skúste lacnejšiu kúpeľňovú metódu. Žalúzie demontujte, vo vani či sprche jemne vydrhnite vo vode so saponátom, nechajte vysušiť a opäť namontujte. Výhodou je, že čisté budú aj šnúrky a lanká.

Podľa odborníkov treba aj vertikálne textilné žalúzie raz za čas „vyprať“. Nie však v práčke, ale vo vani. Do vlažnej vody pridajte šetrný prací prostriedok a demontované žalúzie jemne preperte. Nedrhnite, nežmýkajte, po prepratí osprchujte vlažnou vodou a zaveste. Ak to výrobca odporúča, prežehlite.

Existuje univerzálny čistič žalúzií?

Prakticky áno, zručné gazdinky používajú „jarovú vodu“. Iste, saponátom vyčistíte aj reťaz od bicykla, na hliníkové žalúzie ale s chémiou opatrne. Napríklad aj s takou, čo neuškodí sklu či porcelánu, ale povrchovej úprave hliníka uškodiť môže. Voda so saponátom áno, ale v správnej koncentrácii: pár kvapiek saponátu na vedro vody.

Pozor aj na všetky abrazívne „univerzálne“ čistiace prostriedky. Vyhýbajte sa im – ak teda nechcete mať „doškriabaný“ look lamiel svojich žalúzií. Pri starostlivosti je dôležitá pravidelnosť. Aby ste ich nemuseli síce raz za čas, ale prácne a dôkladne čistiť. Stačí ich pravidelne povysávať. Platí to pre všetky materiály, zvlášť pre textil. 

Náš tip: Ak ste vyskúšali viaceré spôsoby čistenia a stále to nie je ono, poraďte sa s odborníkmi. Buď s tými, ktorí vám žalúzie predali, alebo s profíkmi, ktorí sa čistením žalúzií živia.

Ako vyčistiť žalúzie?

Čistenie žalúzií určite nie je veda. Je to však pomerne „otravná“ súčasť upratovania. Treba sa obrniť trpezlivosťou a nenechať sa odradiť: žalúzie nemusíte čistiť každý deň. Starostlivosť by ste však nemali ani zanedbávať. Ak si stále neviete rady, každý kvalitný výrobca a dodávateľ žalúzií vie, ako ich čistiť.